KRAKÓW
ul. Rondo Mogilskie 1
lokal 218, II piętro
tel.: 503 719 897
tel./fax.: 12 393 17 60
e-mail:
kancelaria@radcaprawnytarapata-krakow.pl
KRAKÓW
ul. Rondo Mogilskie 1
lokal 218, II piętro
tel.: 503 719 897
tel./fax.: 12 393 17 60
e-mail:
kancelaria@radcaprawnytarapata-krakow.pl
Szybko, sprawnie i ekonomicznie, nie wychodząc z domu rozwiążesz problem prawny za pośrednictwem naszej aplikacji, wypełniając formularz.
To do niczego nie zobowiązuje. My dokonujemy wyceny a klient decyduje czy skorzystać z porady. Usługę realizujemy natychmiastowo.
08.12.2014 r.
W ostatnim czasie wiele kancelarii składało zawiadomienia o naruszaniu przez działające na polskim rynku zagraniczne instytucje finansowe o bardzo agresywnych praktykach sprzecznych z polskim prawem, naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Były to również kancelarie radców prawnych z Krakowa i małopolski. Rownież nasza kancelaria prowadzi sprawy będące pokłosiem tych bezprawnych działań. Również inne instytucje w tym Rzecznik Ubezpieczonych oraz konsumenci skłądali skargi. Ogółem wpłynęło ponad sześćset skarg. Konsumenci skarżyli się, iż przy podejmowaniu decyzji o zawieraniu umów w zakresie tzw. polisolokat byli wprowadzani w błąd gdyż nie byli informowani o ryzyku związanym z lokowaniem środków a nadto dodatkowo byli zapewniani o pełnym bezpieczeństwie zawieranych umów. Tymczasem niezależnie od tego czy decyzja co do polisolokaty zawierana jest w biurze przedsiębiorcy czy też przez telefon zawsze klient powinien być w pełni poinformowany o czasie na jaki będzie zawarta umowa, wysokości składek czy też kosztach jakie poniesie on w przypadku zerwania umowy oraz ryzyku inwestycyjnym na jakie jest narażony. Brak tych informacji niejednokrotnie powoduje, że klienci zawierali umowy co do polisolokat z zupełnie niekorzystnymi dla siebie skutkami - innymi niż te których oczekiwali. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował bardzo obszerny materiał dowodowy, m. in. nagrania z rozmów prowadzonych z klientami, ich relacje ze spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych w placówkach, wewnęrzne przepisy dotyczące pozyskiwania klientów oraz pisemną dokumentację prowadzoną między ubezpieczycielami a ich klientami. W dniu 21 października 2014 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o naruszeniu zbiorowych interesów konsumentów przez cztery instytucje finansowe. Wśród nich jest trzech pośredników i jeden ubezpieczyciel. Są to przede wszystkim firmy sprzedające tz. polisolokaty.
UOKIK podjął dcyzje, tj. okreśone kary finansowe i/lub nakaz zaniechania praktyk w stosunku do
-AEGON TU na Życie S.A. (decyzja Nr RBG 30/2014) kara finansowa 23 446,206 PLN i nakaz zaniechania praktyki
-Idea Bank S.A. (decyzja Nr RKT 30/2014) kara finansowa 4 172,571 PLN i nakaz zaniechania praktyki;
-Open Finance S.A. (decyzja Nr RKT 29/2014) kara finansowa 1 673,546PLN
-Raiffeisen Bank Polska S.A., dawnej POLBANK EFG (decyzja Nr DDK 21/2014) kara finansowa 21 122,088 PLN
Jak podał UOKIK w przypadku dwóch ostatnich podmiotów praktyki zostały zaniechane dlatego nakaz ich zaniechania nie został orzeczony
Kary nałożone na AEGON TU na Życie S.A., Idea Bank S.A., Open Finance S.A., Raiffeisen Bank Polska S.A. za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów to kwota w sumie 50 414,411 PLN.
Od powyższych decyzji UOKIK przysługuje odwołanie do sądu.
Należy również dodać, iż w ostatnim czasie kancelarie adwokackie i kancelarie radców prawnych zawiadamiały UOKIK o praktychach naruszających zbiorowe interesy konsumentów w przypadku innych podmiotów finansowych. Między innymi dotyczy to AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna. Ubezpieczyciel narusza w ocenie tych kancelarii między innymi art. 24 ustawy z dnia 16 lutego 2007r. o ochronie konkurencji i konsumentów w zw. z art. 4 ust. 1 i 2, 8 ust. 1 i 2 oraz 9 pkt 4 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym gdyż nie udziela on odpowiedzi na pisma będące wnioskami o przesłanie rozliczeń polis, tj. umów ubezpieczenia na życie, które zostały rozwiązane. Takie postępowanie AXA podejmowane było by nakłonić konsumentów do zaniechania dochodzenia od AXA roszczeń o zwrot pobranych opłat likwidacyjnych.
Ponadto AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna wymaga od konsumentów występujących bez profesjonalnego pełnomocnika, tj. adwokata lub radcy prawnego, wskazania podstawy prawnej prośby o przedstawienie rozliczenia polis, tj. umów ubezpieczenia na życie, które zostały rozwiązane.
25.07.2014 r.
Trwają prace nad zmianą przepisów ustawy o PIT których celem jest takie skonstruowanie przepisów aby to na podatniku spoczywał ciężar wykazania określonego źródła dochodów. Jeżeli podatnikowi się to nie uda fiskus naliczy podatek w wysokości 75%. Obecne regulacje ustawy o PIT są podobne tyle, że nie mówią one o powyższym obowiązku podatnika wprost. Jednakże wskutek orzeczenia Trybunału Kostytucyjnego który uznał wyrokiem z dnia 8 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 18/09) przepis art. 20 ust. 3 ustawy o PIT za niekonstytucyjny, podatnicy wygrywają w sądach z fiskusem. Gdyby nie to orzeczenie podatnicy ci przegraliby jednak swoje sprawy. Tytułem przykładu należy tu wskazac sprawę która w dniu 15 lipca br. trafiła do Naczelnego sądu Administracyjnego. W pierwszej instancji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie uznał wyjaśnień skarżących reprezentowanych przez adwokata z Krakowa za wystarczające. Udawadniali oni, że uzyskany przez nich dochód pochodzi sprzed wielu lat a został uzyskany podczas prowadzenia przez nich działalności rolniczej w gospodarstwie pod Krakowem na terenie Małopolski. Wypracowaną ich zdaniem gotówkę zamieniali za dolary w jednym z kantorów w Krakowie i trzymali w domu a nie w banku. Dodatkowo jeden ze skarżących pracował w firmie transportowej na terenie Krakowa. Zarówno Urząd Skarbowy w Krakowie jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyjaśnień tych nie uznały za wystarczające i przekonujące. Przesłaną do takich wniosków był fakt, iż skarżący nie potrafili wskazac dowodów które świadczyły by, że dochody te pochodziły z oszczędności z przed wielu lat. Zdaniem radców prawnych, adwokatów oraz kancelarii prawnych z Krakowa zajmujących się tą i innymi podobnymi sprawami proponowane zmiany w ustawie o PIT powielają dotychczasowe podważane przez Trybunał Konstytucyjny mechanizmy w tym zakresie ze względu m. in. na fakt, iż trudno jest podatnikowi po 20 - 30 latach wykazac interesujące fiskusa fakty.
06.11.2013 r.
Kilka dni temu (28.10.2013 r.) Sąd Apelacyjny w Szczecinie orzekł, że Prokuratura Okręgowa w Szczecinie w sposób bezprawny przeglądała akta spraw prowadzonych przez zatrzymanego adwokata. Sprawa wiąże się z zatrzymaniem adwokata Marka K. i postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie z 13 września 2013 r. w myśl którego Prokuratura Okręgowa mogła przejrzeć 708 spraw prowadzonych przez adwokata. Zdecydowanie i niezwłocznie zaprotestowała Okręgowa Rada Adwokacka która stanęła na stanowisku, że zatrzymanie i przeglądanie akt spraw prowadzonych przez adwokata, przez organy ścigania jest działaniem bezprawnym, naruszającym procedurę karną oraz Konstytucję RP. Adwokaci podkreślali przy tym, że nie jest ich intencją obrona adwokata ale słusznych praw obywateli gwarantowanych Konstytucją RP. Sąd Apelacyjny postanowieniem z dnia 28 października 2013 r. zmienił w/w postanowienie Sądu Okręgowego w ten sposób, że nie uwzględnił wniosku prokuratury o zabezpieczenie akt adwokata jako dowodu w toczącym się postępowaniu. Stwierdził w nim m. in., że zabezpieczenie i przeglądanie akt spraw jakie prowadziła kancelaria adwokacka było działaniem sprzecznym z prawem precyzując, że funkcją jaką pełnią przpisy o tajemnicy zawodu radcy prawnego czy adwokata jest ochrona klientów czy to kancelarii adwokackich czy radców prawnych którzy powierzając im sprawy dzielą się z nimi wiedzą której nie chcą ujawniać innym.
25.10.2013 r.
W związku ze zmianami procedury karnej nastąpi złamanie dotychczas obowiązującej w Polsce kardynalnej zasady, że nadanie przesyłki do sądu jedynie w placówce pocztowej należącej do Poczty Polskiej gwarantuje dotrzymanie terminu. Zmiana która wejdzie w najbliższych tygodniach stanowi, iż dochowa terminu ten kto nada pismo w "placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej". W sprawie karnej możemy więc wysłać list u każdego operatora zajmującego się świadczeniem usług związanych z doręczaniem korespondencji bez obawy, że przepadnie nam termin. Początkowo zmiana miała wejść w życie w 2015 r. jednak zmiany dokonane w tym zakresie przez Senat RP spowodowały, że wejdzie czternaście dni po opublikowaniu zmian w k.p.k. w Dzienniku Ustaw. Publikacja nastąpi w najbliższym czasie gdyż Prezydent RP podpisał nowelizację 17 października 2013 r.
23.10.2013 r.
Zapowiadana od dawna reforma w zakresie uzyskiwania odpisów z ksiąg wieczystych bez konieczności udania się do wydziału ksiąg wieczystych nie wejdzie w życie w zapowiadanym terminie. Posłowie PO chcą przesunięcia vacatio legis przepisów wprowadzających w życie nowe rozwiązania w tym zakresie. Nowelizacja ustawy z dnia 24 maja 2013 r. przewiduje możliwość składania wniosków o wydanie odpisu z księgi wieczystej drogą elektroniczną bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie wieczystoksięgowym. Wydruk otrzymany elektronicznie będzie miał taką samą moc prawną jak ten otrzymany bezpośrednio w sądzie.